Приносът на музейните образователни програми в неформалното образование бе акцент на среща-разговор в Националния военноисторически музей
Националният военноисторически музей бе домакин на форум, посветен на перспективите пред неформалното образование, в който се включиха представители на висши учебни заведения, директори на български училища, учители по история, директори и специалисти от музеи, както и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Срещата-разговор на тема „Музейните образователни програми – практики и перспективи“ бе открита от директора на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова, която подчертавайки значимостта на ролята на музейното неформално образование за по-доброто възприемане на учебния материал, очерта проблемите при реализацията му.
В своето слово г-жа Цецка Цачева определи образователните програми на НВИМ като необходим способ на образователния процес, който по интересен, атрактивен и адекватен за дигиталния свят, в който живеем, начин, успява да привлече интереса и вниманието към историческите събития на младото поколение.
Участниците с интерес споделиха своя опит по темата на форума и се опитаха да открият как тяхното сътрудничество може да бъде не само по-ефективно и полезно за подрастващите, но и да формира у тях трайно отношение към историята.
По време на форума бяха представени и обновените програми на Националния военноисторически музей, които акцентират не само върху известни и познати исторически факти, но и разказват за онези, останали извън страниците на учебниците, които провокират диалог с учениците за това, как се осмисля миналoто.
Събитието уважиха с присъствието си Любомир Стефанов – съветник на министъра на образованието и науката, който поднесе поздравителен адрес от името на проф. Танев, проф. д.ик.н. Стоян Денчев – ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии, проф. д-р Красимира Табакова – зам.-декан на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Антоанета Григорова-Демирева – представител на Регионален инспекторат по образованието, София.