Юбилейната изложба „Музеят – мост във времето“ е открита на 10 октомври 2008 г.
Юбилейната ИЗЛОЖБА „МУЗЕЯТ – МОСТ ВЪВ ВРЕМЕТ“ отбелязва 125 г. от основаването на Военноморския музей в Русе и 85 г. от откриването на първата му експозиция във Варна.
С нея Военноморският музей, който е филиал на Националния военноисторически музей, гостува в Русе. Домакинството на Регионалния исторически музей в дунавския град е свързано със създаването на първата сбирка от старинни морски предмети по инициатива на руски офицери на служба в българската Дунавска флотилия в Русе, наскоро след Освобождението. Това се смята за началото на днешния Военноморски музей. През 1923 г. във Варна се открива първата експозиция на тогавашния Морския музей с подкрепата на Българския народен морски сговор и археолога Карел Шкорпил.
Изложените експонати проследяват историята на Българския военен флот. Най-ранните са вещи на руски войни – участници в Руско-турската война (1877-1878 г.); оръжия, използвани от чиновете в Дунавската флотилия; елементи от оборудване на първите катери от състава на флотилията. Показани са вещи от княжеската яхта „Александър I“ – част от обзавеждането на каютата на княз Александър I Батенберг.
Акцент в изложбата са експонати, свързани с бойните действия на флота по време на Балканската война (1912-1913 г.) – оригиналната табела на торпедоносеца „Дръзки“; печатни и нагледни материали от епохата, отразяващи атаката на „Дръзки“ срещу турския крайцер „Хамидие“; медали на дунавски кораби за участие във войната. Откроява се царският щандарт от торпедоносеца „Шумни“ като единствената вещ запазена от този кораб, потопен по време на Първата световна война. Могат да се видят униформи и аксесоари на български морски офицери от началото на ХХ в.
В изложбата присъстват вещи, свързани с търговското корабоплаване: навигационни уреди и оборудване; както и находки от подводната археологическа дейност – амфора, оловен щок, екземпляр от рядко срещана Y-образна котва, носовото украшение на яхта „Колхида“, потънала край българския бряг през 1920 г. Атмосферата се допълва от портретите на първия български контраадмирал Иван Вариклечков (1891-1933 г.) и на капитан I ранг Димитър Добрев (1868-1944 г.), участник в сражението при Цушима по време на Руско-японската война (1904-1905 г.) и командир на отряда, който успешно торпилира турския крайцер „Хамидие”.
Изложбата е открита на 10 октомври 2008 г. от 11 часа в представителната зала на РИМ – Русе.