Skip to content

Работно време

Експозиция
сряда – неделя: 10.00 – 18.00 ч.

Администрация
понеделник – петък: 8.30 – 17.00 ч.

Продажба на билети
до 17.00 ч.

Билети

Деца (до 7 г.) – Вход безплатен
Учащи – 2 лв
Възрастни – 10 лв
Семеен – 12 лв

Намерете ни

Адрес: ул. „Черковна“ № 92
Тел: + 359 2/946 1805

Виж повече

България през Втората световна война (1939 – 1944)

След средата на 30-те години на ХХ в. Версайската система от договори, белязала края на Първата световна война, постепенно рухва.  През март 1938 г. Германия анексира Австрия и откъсва Судетска област от Чехословакия след Мюнхенското споразумение от септември 1938 г., а от март 1939 г. чешките територии също стават част от Третия Райх.  През август 1939 г. Германия и СССР сключват Пакт за ненападение, с който си разделят сферите на влияние в Централна и Източна Европа. На 1 септември 1939 г. Германия нахлува в Полша, а Великобритания и Франция ѝ обявяват война. Избухва най-мащабният военен конфликт в човешката история.

България официално обявява неутралитет и се адаптира към променените реалности, като осъществява пълен контрол върху всички области от стопанския и обществения живот. Във външнополитически план държавата поставя въпроса за ревизия на отнетите територии в Южна Добруджа. С активното съдействие  на Германия и след българо-румънски преговори двете страни подписват Крайовската спогодба, която възвръща Южна Добруджа на България.

В края на 1940 г. Германия активизира своята политика на Балканския полуостров. Утвърден е планът „Марита“ за съсредоточаване в Румъния на 680-хилядна германска ударна групировка с готовност да премине през българска територия и да овладее северното егейско крайбрежие. Планът предвижда, ако България не се присъедини към Тристранния пакт, да бъде окупирана. Силният германски натиск предопределя съдбоносното, но неизбежно решение на българското правителство за включване в доминираната от Третия райх коалиция през март 1941 г.

Експозиционният разказ представя участието на България във Втората световна война на страната на две коалиции – с администрирането на окупираните от Германия земи, впоследствие със създаването на 1-ви и 2-ри корпус, изпълняващи охранителни, отбранителни и маневрени функции, с бомбардировките над различни български градове след обявяването на война на Великобритания и САЩ, с обрата във войната и опитите на българските власти да лавират между враждуващите групировки.

Обявената от СССР война на България и нахлуването на Червената армия на територията на страната предопределя успеха на извършения със съдействието на армията държавен преврат на 9 септември 1944 г. и участието на България в заключителния етап на войната на страната на Антихитлеристката коалиция.

Събитията са онагледени с оригинални вещи на участници във войната, образци униформи, оръжие и знамена.