На Илинден със спомен за знамената от борбите и войните за освобождение и обединение на българските земи
На днешната дата, когато през 1903 г. избухва Илинденско-Преображенското въстание – най-голямото общобългарско въстание за свободата на българите в Македония и Тракия, екипът на Националния военноисторически музей разлиства за вас страниците на последното си издание – каталога „Знамената от борбите и войните за освобождение и обединение на българските земи“.
Той събира за пръв път на едно място 67 знамена от фонда на Националния военноисторически музей – въстанически и бойни, свързани с борбите за свобода на Македония и Тракия и участвали във войните за национално освобождение и обединение. Единадесет от тях са въстанически, включително на чети от Първи солунски, Втори битолски, Трети серски, Четвърти одрински и Шести скопски революционен окръг в Илинденско-Преображенското въстание. Повечето от тях са ушити от български учителки, деятелки на просветни и революционни организации, майки и съпруги на борци за свободата на Македония.
В изданието е разказана историята на всяко едно от знамената и техния боен път, за да останат в паметта на народа такива, каквито са – знамена „истински, съхранени от хора и институции, а не въобразени“, както отбелязва директорът на музея доц. д-р Соня Пенкова.
Ако сте сред ценителите и пазителите на българската история, това издание не само ще обогати знанието за онзи задружен порив към обединено отечество, но и ще визуализира представата за историческото време по правдив и неподправен начин чрез представените в каталога знамена и други културни ценности като оръжие и лични вещи на преки участници в събитията.
Каталогът може да бъде поръчан за доставка с куриер на e-mail: nvim.pr@gmail.com, а след предстоящото отваряне на Музея за посетители ще бъде достъпен и в музейния магазин.
Изданието, представящо най-голямата колекция от знамена, свързани с Илинденско-Преображенското въстание и войните за национално освобождение и обединение, е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.