Картини на НВИМ от Балканската война са част от изложбата „Войната! И подлуде светът…“
Шестдесет и шест картини от фонда на Националния военноисторически музей (НВИМ) са част от изложбата „Войната! И подлуде светът…“ в Софийската градска художествена галерия, посветена на 110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора.
Балканската война е конфликтът, при който българските художници – мобилизирани или като доброволци, за първи път се срещат със стихията на войната и я пресъздават върху платно по начина, по който тя ги докосва. Стотици са живописните произведения, съхранени в НВИМ, които разкриват конфликта през призмата на майсторите на четката – Ярослав Вешин, Никола Кожухаров, Александър Мутафов, Станьо Стаматов, Борис Денев, Константин Щъркелов, Симеон Велков, Петър Морозов, Хараламби Илиев, Иван Лазаров, Антон Митов, Симеон Велков, Милутин Найденов, Атанас Бакларов чиито платна са включени в изложбата.
Балканската война е първата, в която Владимир Димитров – Майстора участва като доброволец. Благодарение на таланта си е привлечен в щаба на 7-а пехотна рилска дивизия и оставя впечатляващ брой художествени свидетелства от войната – с молив или туш, акварели и маслени платна. С 23 произведения на Майстора НВИМ се включва в изложбата и представя неговия поглед към първия конфликт, в който той участва. В сюжетите му от фронта се преплитат разрухата от войната и нейното отричане, заедно с възхищението и съчувствието към обикновения човек – войник.
Националният военноисторически музей заедно с ХГ „Владимир Димитров – Майстора“, Кюстендил са партньори на Софийска градска художествена галерия в изложбата „Войната! И подлуде светът…“, която е част от инициативите, с които НВИМ отбелязва 110 години от началото на Балканската война.