Националният военноисторически музей получи ценно дарение
Националният военноисторически музей получи като дарение документи и отличия на Густав Иванович Карлсон – механик в българската флотилия и първия водолаз в Българската армия. Връчвайки дарението на директора на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова, неговият внук Валентин Йорданов Карлсон каза, че вече е спокоен за това, че с постъпването на вещите в музея е изпълнил своя семеен дълг. Сред тях са грамота и медал „За заслуга“, грамота и възпоменателен медал за Сръбско-българската война 1885 г., грамота и орден „За гражданска заслуга“, руски медал за Руско-турската война 1877 – 1878, удостоверение за служба в Кронщад и служебен списък за механик II разряд.
Дарението ще заеме своето достойно място в милионния фонд на музея благодарение на председателя на Съюза на възпитаниците на Военните на Негово Величество училища, Школа за запасни офицери и родолюбивото войнство и гражданство капитан Атанас Илиев и майор Валентин Матев.
Густав Иванович Карлсон (1885 – 1942 ) по време на Руско-турската война от 187 – 1878 г. е назначен за старши на една от двете водолазни групи, които работят по река Дунав. След войната остава на служба в България и от 1 август 1879 г. е назначен във Флотилията и Морската част в Русе като водолаз и механик. В Българския военен флот служи 27 години като трети механик на новоприетата яхта „Александър“, участва в Сръбско-българската война (1885 г.), включва се в строежа на парния катер „Калиакра“, спуснат на вода през 1898 г.
През 1911 г. заедно със сина си Фердинанд Карлсон участва в основаването на Командитно дружество „Карлсон и С-ие“ в Русе за изработване на метални изделия, което работи до октомври 1914 г. На тази фабрика през 1912 г. Военното министерство възлага изработването на част от първите български ръчни гранати.