110 Години Илинденско-Преображенското въстание
Сто и десет години ни делят от въстанието, подето от населението в откъснатите български земи – Македония и Одринско, за да отхвърли османската феодална система и извоюва националната си независимост.
Неслучайно Христо Силянов, участник във въстанието, в една от легендарните чети на Михаил Герджиков, нарича тази борба „велик подвиг на един малък народ“.
В подготовката и провеждането на Илинденско-Преображенското въстание взимат активно участие и много военнослужещи от Българската армия – 48 от тях са офицери, инструктори и водачи на чети. В шестте революционни окръга се водят 239 сражения срещу 350 000 редовна турска армия и башибозук. Загиват 994 въстаници, изгорени са 201 християнски села, без дом и подслон остават 70 835 души, а 30 000 са принудени да търсят спасение и убежище в свободна България. Цифрите събират историята за трагизма, погрома и покрусата, за пролятата българска кръв, за мечтата и копнежа за присъединяване към пределите на родината. Тази вълнуваща история е разказана в експозицията на Националния военноисторически музей, където може да видите: пелерина и пушка „Маузер”, М 1889 на войводата Георги Кондолов, загинал на 19 август 1903 г. при овладяването на с. Паспалово, Малкотърновско; револвер и бинокъл на поручик Борис Сарафов, член на Главния щаб на Битолския революционен окръг; карабина „Лебел”, М 1890 и лични вещи на капитан Александър Протогеров; лични вещи на поручик Борис Дрангов, поручик Тома Давидов, поручик Христо Саракинов, войводите Яне Сандански, Стефан Попов, Димитър Арнаудов, Григор Божинов; знамето на въстаниците от Охрид.
Очаквайте филма с живия разказ на единствените преки потомци на героите от Преображенското въстание. Филмът е дело на Университет по библиотекознание и информационни технологии, Исторически музей – Малко Търново, и Национален военноисторически музей.