Картини на Националния военноисторически музей гостуват в „Златния триъгълник“ на Париж
На 11 юни 2012г. в Българския културен институт в Париж отвори врати изложбата „Интерпретации за войните 1912 – 1918“. Тя беше открита под звуците на симфония „Вардар“ от българския посланик във Франция г-н Марин Райков, в присъствието на бригаден генерал Елислав Иванов – аташе по отбраната, Диана Игнатова – директор на Българския културен институт, Париж, ген.-майор Стефан Василев – командир на Сухопътните войски на РБългария, и Ирена Мутафчиева – директор на НХГ за чуждестранно изкуство, София. Сред гостите бяха и много български художници, живеещи и творящи в Париж, сред които Любен Диманов. Изабела Гугенхайм – директор на Агенция за комуникации и аудиовизуални продукции на Министерство на отбраната на Франция, Ив-Мари Роше – директор на Дирекция за опазване на националния печат, културното наследство и архиви на Министерство на отбраната на Франция, Минко Балкански – меценат и президент на Института за образование и развитие на културата, науката и технологията в България уважиха събитието.
Изложбата е организирана по повод отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни. В нея са представени 55 художествени произведения на най-популярните и изтъкнати майстори на четката, обединяващи българските и европейските традиции в изобразителното изкуство – Борис Денев, Станю Стаматов, Никола Танев, Константин Щъркелов, Яким Банчев, Атанас Михов, Петър Морозов, Христо Йончев – Крискар, Александър Мутафов и Владимир Димитров – Майстора. Те са завършили или са специализирали в престижните художествени академии в Париж, Мюнхен и Москва.
Като структура на тогавашното Министерство на войната (днес Министерство на отбраната) Националният военноисторически музей има невероятния шанс да съхранява в най-старата си колекция – художествената, почти всички произведения на художниците, рисували по фронтовете на водените от България войни.
Изложбата ще бъде отворена за посещение до 11 юли 2012г.