Националният военноисторически музей гостува в Париж
Националният военноисторически музей гостува в Париж с изложбата „Интерпретации за войните 1912–1918“, която ще бъде открита на 11 юни 2012 г. в Българския културен институт.
Изложбата е организирана по повод отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни. В нея са представени 55 художествени произведения на най-популярните и изтъкнати майстори на четката, обединяващи българските и европейските традиции в изобразителното изкуство – Борис Денев, Станю Стаматов, Никола Танев, Константин Щъркелов, Яким Банчев, Атанас Михов, Петър Морозов, Христо Йончев-Крискар, Александър Мутафов и Владимир Димитров–Майстора. Те са завършили или са специализирали в престижните художествени академии в Париж, Мюнхен и Москва.
В Балканските войни (1912–1913) малка част от художниците са мобилизирани, а останалите постъпват в българската армия като доброволци. Тези войни българският народ и до днес определя като освободителни за братята му в Македония и Одринска Тракия, останали под османска власт след българското освобождение през 1878 г. В името на идеала за свободна, независима и обединена държава само за 67 години България води три войни на Балканите и участва в двете световни войни. В Първата световна война те получават статут на военни художници към Щаба на Действащата армия и отделни дивизии и полкове. Техни картини и цели изложби гостуват в Париж, Виена, Мюнхен, Венеция, Рим, Женева, Лозана.
Като структура на тогавашното Министерство на войната (днес Министерство на отбраната) Националният военноисторически музей има невероятния шанс да съхранява в най-старата си колекция – художествената, почти всички произведения на художниците, рисували по фронтовете на водените от България войни.
Изложбата ще бъде отворена за посещение до 11 юли 2012 г.