Български бойни знамена от фондовете на Националния военноисторически музей гостуват в Президентството за Деня на отворени врати
Осемнадесет бойни знамена, шест от които участвали и в петте войни, водени от България след Освобождението, ще бъдат представени единствено на 5 май в сградата на Президентството по случай Деня на отворени врати. Сред изложените светини на Българската армия са шест Батенбергови знамена от 1881 г. и девет от връчените от цар Борис III знамена през 1937 г. Представени са знамена на пехотни и въздушни полкове, флотски дружини и щандарти на някои конни полкове. Сред експонатите се отличават и три от спасените през Първата световна война знамена – на 1-ви и 6-и пехотен полк и на 15-и ломски пехотен полк.
Представените експонати са част от наброяващата повече от 1200 бойни знамена колекция на Националния военноисторически музей, сред които се открояват най-старото знаме, което музеят притежава – знамето на българската доброволческа чета в Кримската война, знамето на четата на Стефан Караджа и Хаджи Димитър, на Жельо войвода, на Филип Тотьо войвода, на Стиляна Параскевова, при което цветовете на националния трикольор са в днешния порядък, Самарското знаме, наградено с І степен на ордена „За храброст“, както и всички формени и неформени бойни знамена на Българската армия, множество трофеи и знамена на обществени и културно-просветни организации.
В навечерието на Деня на Храбростта и Празник на Българската армия част от богата колекция от българските бойни знамена на Националния военноисторически музей могат да бъдат разгледани в Президентството на 5 май от 10 до 16 часа.