Кандидат-студентска кампания по магистърска програма „Музеология” на Историческия факултет при СУ „Св.Климент Охридски” за учебната 2009/2010 година.
Национален военноисторически музей-София
КАНДИДАТ-СТУДЕНТСКА КАМПАНИЯ ПО МАГИСТЪРСКА ПРОГРАМА „МУЗЕОЛОГИЯ” НА ИСТОРИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ ПРИ СУ „СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ” ЗА УЧЕБНАТА 2009/2010 ГОДИНА.
ОБЩОФАКУЛТЕТСКИ И МЕЖДУФАКУЛТЕТСКИ ПРОГРАМИ
Музеология
Икономика и мениджмънт на туризма на историческото наследство
(Съвместна програма със Стопански факултет. Приемът на документи и класирането на кандидатите се извършва от СФ)
Условия за кандидатстване:
Кандидатите да имат завършено образование и да притежават образователно-квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“.
Кандидатстващите за обучение срещу заплащане трябва да имат успех от дипломата за завършено висше образование не по-нисък от добър 4,00.
За обучение в магистърската програма по Музеология се приемат студенти, придобили бакалавърска степен по История, Археология и Етнология. В програмата се приемат и студенти преминали предварително обучение за „неспециалисти” за тези специалности. Продължителността на обучението в магистърската програма по Музеология е 3 семестъра.
За всяка от магистърските програми ще има прием срещу заплащане до 20 места.
Конкурсен изпит:
Конкурсен изпит се полага само от кандидатите за бройки субсидирани от държавата. Конкурсният изпит е събеседване пред специализирана комисия за отделните магистърски програми .
За обявените бройки за обучение срещу заплащане – кандидатите се класират по документи.
Класиране:
Състезателният бал за кандидатстващите за субсидираните от държавата места по магистърски програми се формира като сума от оценката от конкурсния изпит и средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование (среден успех от семестриалните изпити и среден успех от държавните изпити).
Състезателният бал на кандидатите за обучение срещу заплащане се формира като сума от средния успех от семестриалните изпити и средния успех от държавните изпити от дипломата за висше образование.
Магистърска програма: Музеология
Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение:редовна
Прием: държавна субсидия; обучение срещу заплащане
Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение: задочна
Прием: държавна субсидия; обучение срещу заплащане
Ръководител: доц. д-р Тотко Стоянов
тел. 9308 322; 934 46 63; 0888 14 57 48; e-mail: totko@mail.bg
Магистърската програма по “Музеология” има подчертано професионален характер – подготовка на висококвалифицирани кадри за нуждите на музеите и музейните комплекси в страната.
Магистърската програма има за цел, както придобиване на допълнителна широкопрофилна и интердисциплинарна подготовка в областта на музеологията, така и допълнителна задълбочена фундаментална научнотеоретична и специализирана подготовка на студентите в областта на специалността придобита в бакалавърска степен. Учебният план включва дисциплини с теоретичен, методологичен и практически характер в сферата на мудейното дело.
Магистрите по Музеология могат да намерят професионална реализация в музеи, в научни и културни институти, висши училища, в сферата на културния туризъм, да заемат експертни и други длъжности в областта на проучването и опазването на културното наследство в държавни и общински организации и ведомства, в частни и държавни фирми, както и в неправителствения сектор.
Конкурсният изпит е събеседване, което има за цел да установи научния интерес на кандидатите и мотивацията за работа в конкретна проблематика на музеологията и нивото на базисната подготовка.
Магистърска програма: Икономика и мениджмънт на туризма и историческото наследство
(съвместна програма със Стопански факултет, където се извършва приемът и обучението)
Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение: редовна
Прием: държавна субсидия; обучение срещу заплащане
Ръководител: доц. д-р Соня Милева (Стопански факултет)
тел. 0887219612; e-mail: smileva@feb.uni-sofia.bg
Настоящата магистърска програма от професионално направление 3.7. Администрация и управление е предназначена за кандидати с базово образование ОКС бакалавър по произволна специалност, за предпочитане история, археология, етнология, архивистика и документалистика, история, география и туризъм. Продължителността на обучението в общия случай е 2,5 години (пет семестъра) и обхваща:
Подготвителен модул – 1 година (два семестъра).
Основен модул по професионалните дисциплини – 1 година (два семестъра).
Финален модул (един семестър) – учебна практика, разработване на преддипломен проект и защита на магистърска теза.
Поради широкия спектър на допустимост на бакалавърските специалности максималната продължителност на магистърската програма е 2,5 години, но за:
кандидати с базово образование ОКС бакалавър с икономическа специалност, изучават само основния и финален модул, с обща продължителност на обучението 1,5 години (3 семестъра);
кандидати с базово образование ОКС бакалавър с неикономическа специалност, различна от история, археология, етнология, архивистика и документалистика, история, география и туризъм се изучават и трите модула (подготвителен, основен и финален) с обща продължителност на обучението 2,5 години. За неикономическите специалности история, археология, етнология, архивистика и документалистика, история, география и туризъм се изучават подготвителният и финалният модул, като от основния модул се признават изучаваните професионални дисциплини.
Целта на програмата е да създаде висококвалифицирани ръководни специалисти, които да владеят съвременните форми, методи и средства за управление на стопанската дейността на туризма, и в частност в сферата на културно-историческото наследство. Чрез специализиращите дисциплини студентите ще овладеят знания и умения за разработване, предлагане и реализация на туристическия продукт на културно-историческото наследство.
Разработването на магистърските тези следва да профилира реализацията на студентите за работа в туризма на културно-историческото наследство, в съответствие с теорията и съвременните тенденции на ефективно и устойчиво икономическо развитие на туризма. Магистърската програма има интердисциплинарен характер в областта на икономиката на туризма и историческите науки. Разработена е съвместно между Историческия и Стопанскя факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, като завършилите програмата ще придобиват икономически шифър: Икономика и управление на отраслите. Завършилите програмата могат да се реализират като: мениджър, консултант ръководител и експерт в областта на управлението на туризма на историческото наследство. Програмата създава възможности за студентите да се подготвят за работа в стопанските и нестопанските сфери и главно в сферата на туризма като специализират определени форми и методи за ефективно управление на икономиката на туризма на историческото наследство. Тя осигурява възможности на студентите да разширят и да задълбочат познанията си по специален предмет на управление – културно-историческия туризъм, да формират и развиват специфични управленски умения за успешна реализация в туристическата индустрия.
След завършване на обучението студентът трябва:
Да знае
Да познава съвременните управленски и икономически теории. Да борави с инструментариума им при проучванията и анализа на икономическата и социалната действителност;
Да познава инструментариума на управлението и маркетнига при вземане на решения;
Да познава методите и средствата за браншова диагностика;
Да познава методи за формулиране и реализация на стратегии, бизнес-планове, проекти и планове;
Да прилага методи и подходи за усъвършенстване на дейността на туристическите организации;
Да ръководи ефективно трудови колективи в туристическите предприятия;
Да познава правно-административните норми и критерии на туристическия бизнес в страната, Европа и света;
Да може
Да прилага наученото като теоретично знание и практически опит за решаване на проблемите на практиката;
Да може да прави самостоятелни управленски, икономически и финансови анализи, изводи, препоръки, решения;
Да прави браншови анализи за конкурентноспособността на организацията;
Да формулира цели и стратегии, да изработва планове, да осъществява различни видове контрол;
Да прилага наученото при управлението на човешките ресурси за подобряване ефективността от тяхната работа;
Да провежда на практика иновационните организационни промени, промени в производството и реализацията на туристическия продукт;
Да осъществи ефективна комуникация със своите партньори от страната и чужбина;
Да планира и организира ефективно собствената си работа;
Да може да ползва разнообразни научни и практически източници на информация и самостоятелно да работи с тях.
Да бъде
Коректен с партньорите си и хората, с които работи като колектив;
Настойчив към новостите, иновациите и развитието, с желание да работи за саморазвитие и учене през целия живот;
Човек, развиващ стратегически организационен и икономически усет в бизнеса;
Специалист с висока организационна култура
Задоволен от своята работа и ефективността от дейността на колектива, който ръководи.
Възможна реализация на завършващите:
Като ръководители на туристически предприятия, звена на стопанската дейност и др.
В научноизследователски организации, занимаващи се със стратегическо управление, планиране, управление на човешките ресурси, оперативно управление, консултант.
Като преподаватели и научноизследователски кадри.