Шумно и многолюдно народно веселие събра на Гергьовден 5000 души в НВИМ
За първи път музеят отваря врати на 6 май – Деня на храбростта и Празник на Българската армия, за да посрещне публиката с нетради-ционно тържество. Народното веселие, разбира се остана вярно на обичая на Гергьовския празник. Но наред с традиционните хорa и песни, се включиха и атракции с военен характер. Така нашите посетители можаха да усетят атмосферата на армейския бит, да съпреживеят делника на човека под пагон и да се приобщят към съхранените ценности и добродетели на българския войник.
И за да бъде веселието истинско, в програмата имаше за всекого по нещо.
КАКВО СЕ СЛУЧИ В НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ НА ГЕРВГЬОДЕН ?
Посетителите видяха най-новата изложба „Светци-покровители”, която представя икони на тревненската и самоковската зографски школи
Гледаха кинопрожекции – „Из архивите на Военната киностудия”. Новели и документални филми за храбрите български капитани, които побеждават сръбските генерали в Събско-българската война, и за героя на Одрин от Балканската война – ген.Георги Вазов. На екрана оживяват архивни кадри от Тутраканската епопея 1916 г. и образите на любими артисти като: Васил Михайлов, Стефан Данаилов, Ириней Константинов, Емилия Радева, Антони Генов, Коста Цонев.
Участваха в атракцията „Експонатите оживяват” , в която съвсем като на истински „громяха” противника с танк Т 72 (Те 72) и с бронетранспортьори или се превъплътиха в ролята на десантчици на боен хиликоптер „МИ-8”.
Рицарският турнир показа бойното изкуство на рицарите от Клуба за средновековна европейска фехтовка „МОТУС”. Баш-куражлиите сами размахаха средновековен меч за дуел с тях.
За най-смелите бяха полетите с балон за „разузнаване” на обстановката, което си бе истински шанс за запечатване на кадри отвисоко на най-голямата в Югоизточна Европа експозиция на бойна техника.
Гастрономите бяха поканени да похапнат от войнишката чорба, сготвена от истински военен готвач сред истински полеви условия.
Децата играха на кавалерия с истинско пони
Хорото, поведено от „Сите българи заедно”, разтуптя сърцата и в стъпката на дунавското хоро всички дружно развяха българския трибагреник.