Изложбата „Един колоритен чех в България“ е посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин.
Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и създава едни от най-вълнуващите сцени на родната живопис със силно емоционално въздействие и художествено майсторство. През 1904 г. Ярослав Вешин става първият главен художник към Министерството на войната, утвърждава се като родоначалник на баталния жанр у нас и оказва изключително въздействие върху българското изкуство и живописна школа в края на XIX в. и началото на XX в.
В изложбата са представени над 40 от неговите платна, част от фондовете на Националния военноисторически музей, Софийска градска художествена галерия и Регионалния исторически музей – София. Сред тях са творби – живопис, графика, акварел, туш, креда и молив, представящи битови сцени, пейзажи, мирния живот на Българската армия и свидетелствата за преживяното и изстраданото от нея в Балканските войни. Сред изложените платна са „На нож“, „Обоз край река Еркене“, „Базисен склад“, „Полева болница при Димотика“, „Щурмът при Айвазбаба“, „Вършитба“, „Прага“, „Пазар на коне в Подуене“ и други.
Допълнение към изложбата е интерактивно приложение, което запознава посетителите с творчеството на Вешин и представя дигитални изображения на негови картини, които се съхраняват в музеи и галерии в Чехия и Словакия.
Изложбата се осъществява с участието на Софийска градска художествена галерия и Регионален исторически музей – София, и в партньорство с Националната галерия на Чехия, Националната галерия на Словакия, Художествената галерия в Острава, Западночешка галерия в Пилзен и Замъка Малеч. Може да бъде разгледана до 7 септември.