Залата проследява развитието на Българската армия през дългия преход от комунизъм към демокрация, като са засегнати теми като преминаването от наборна към професионална армия, споровете за въоръжаването, преориентацията по оста Изток – Запад и отношението към САЩ и Русия.
Нелекият път и тежките избори в това трудно време е представен чрез личните оценки и мнения на участниците в процесите, чрез вещи на хората, свързали живота си с Армията след 1989 г. Автентични звуци и кадри от този период, както и времева линия с ключови събития предлагат на публиката обществено-политическия контекст, в който се осъществяват мащабните промени в Армията.
Експозиционното пространство включва вещи както на емблематични за този период от развитието на Българската армия личности от военното и политическото ръководство, така и на редови военнослужещи, изпълнили дълга си към родината. Сред тях са експонати, свързани с първите мъже, стояли начело на Армията. С вещи на участници в мисиите зад граница изложбата отдава почит и към всички военнослужещи, загубили живота си при изпълнение на служебния дълг. Образът на въоръжените сили е обогатен и чрез представените образци на оръжия като автомат „Калашников“ АК-74 с подцевен гранатомет „Кастьор“, преносим зенитен ракетен комплекс „Стрела“, снайперска пушка „Драгунов“, ръчен противотанков гранатомет РПГ-7В, автомат АКС-74У, пистолет „Аркус“ 98DA и други.
Цивилният живот, е представен с любопитни експонати като банкноти отпреди деноминацията, жетони и купони за храна – символ на тежките години на прехода.