История за силата на човешкия дух
Много са случаите в българската история, които показват, че превратностите на живота и тежките изпитания не могат да прекършат силата на човешкия дух.
Днес ще ви разкажем за един българин, който въпреки че губи в битка десния си крак, не изоставя своята бригада и е на фронта до края на Голямата война.
През Първата световна война (1915 – 1918) Григор Кюркчиев командва 2-ра бригада от 11-а пехотна македонска дивизия и воюва на Южния фронт в Македония. На 1 ноември 1915 г. в боя при с. Долно Чичево той е тежко ранен в крака от оръдеен шрапнел. Превързан се връща в строя, но раната се възпалява и десният му крак е ампутиран. След като се възстановява, отказва да служи в тила и с дървен крак отново се връща на фронта. До края на войната е начело на бригадата, а войниците изработват специален стол – носилка за любимия си командир, с който го носят по скалите и върховете на Беласица.
Генерал-майор Григор Кюркчиеве кавалер на военния орден „За храброст“ ІІІ степен 2 клас и IV степен 2 клас. Оцелял в три войни, воювал в едната с ампутиран крак, той загива при атентата в църквата „Св. Неделя“ на 16 април 1925 г.