ОСТАНКИТЕ ОТ САМОЛЕТ МЕСЕРШМИТ 109 Г6 СА ВЕЧЕ В НАЦИОНАЛНИЯ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

21.05.2018 г.

Останките от самолет Месершмит 109 Г6, намерени в землището на село Марица, бяха предадени на Националния военноисторически музей (НВИМ) съгласно заповед на министъра на отбраната.

Двигателят на самолета, заедно с останалите открити елементи ще преминат процес на идентификация от експертна комисия на НВИМ съгласно Закона за културното наследство. След това артефактите ще претърпят цялостно почистване и консервация с цел по-нататъшното им съхраняване и експониране.

Веднага след приключване на задължителните съобразно Закона за културното наследство дейности двигателят и други елементи от самолета ще бъдат представени пред широката общественост в постоянната експозиция на музея, в частта, посветена на Втората световна война.

Благодарим на министъра на отбраната Красимир Каракачанов за решението останките от самолет Месершмит 109 Г6 да станат част от Фонда на НВИМ и на структурите на Българската армия и Министерството на отбраната, направили това възможно.