НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ГОСТУВА В ПРАГА С ПЛАТНА НА ВЕШИН

10.05.2018 г.

На 10 май, от 18.30 часа в Българския културен институт в Прага ще бъде открита изложбата „Ярослав Вешин (1860 – 1915)“. Тя представя произведения на един от виртуозите на четката – чех по произход, но българин по душа, които са част от най-старата колекция на Националния военноисторически музей. На събитието ще бъде представен и триезичен каталог за творчеството на чешкия художник.

Ярослав Вешин създава едни от най-вълнуващите сцени на родната живопис със силно емоционално въздействие и художествено майсторство. През 1904 г. той става първият главен художник към Министерството на войната, утвърждава се като родоначалник на баталния жанр у нас и оказва изключително въздействие върху българското изкуство и живописна школа в края на XIX в. и началото на XX в.

В изложбата ще бъдат показани платна на Вешин, които представят както парадно-официалната част, съпътстваща живота на офицерите от Българската армия, така и свидетелствата за преживяното и изстраданото в Балканските войни. Неговите творби, запечатват реализма на живота на фронта и дават среща мирния живот и войната, парадността и жестокостта, блясъка и покрусата.

Изложбата може да бъде разгледана до 31 май.