С ГОСТУВАЩА ИЗЛОЖБА ВЪВ ВАРШАВА НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ ОТБЕЛЯЗВА КРАЯ НА ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА

09.11.2018 г.

На 8 ноември в Българския културен институт във Варшава бе открита изложбата „Малкият човек в Голямата война“, с която Националният военноисторически музей (НВИМ) отбелязва 100-годишнината от края на Първата световна война. На събитието присъстваха посланикът на България в Полша Н. Пр. Емил Ялнъзов, военни аташета, представители на българската диаспора във Варшава и на полски музеи, както и членове на ръководството на Националната телевизия на Полша TVP, граждани и други.

В своето приветствено слово посланик Ялнъзов изрази удовлетворението си да открие тази уникална и много интересна изложба, посветена на Първата световна война и отпечатъка, който тя оставя върху съдбата на обикновения човек. Той подчерта, че за него това е особена чест, тъй като събитието се случва в дните, когато се отбелязва 100-годишнината от Независимостта на Полша и в навечерието на вековния юбилей от установяване на българо-полските дипломатически отношения.

Директорът на Българския културен институт Калина Станчева благодари на екипа на НВИМ за възможността изложбата да бъде част от календара на Българския културен институт във Варшава и подчерта, че нейното официално откриване не е на случайна дата, а в деня, когато честваме св. Архангел Михаил – покровител на небесното войнство и водач на душите на мъртвите.

„Тази изложба разказва историята, която се случва в сърцата, душите и домовете на хората. Тя представя тихия героизъм на фронта и изпитанията на хората в тила“, това обясни директорът на НВИМ доц. д-р Соня Пенкова. Тя подчерта, че загиналите във войната са само една малка част от хилядите пострадали. Многобройни са физически и емоционално осакатените, стотици хиляди губят и последната надежда, че от фронта ще се завърнат техните бащи, съпрузи и синове. Доц. Пенкова изрази своята увереност, че тази изложба ще докосне душата и на полската публика и благодари на посланик Ялнъзов и Калина Станчева за тази възможност.

Изложбата може да бъде разгледана до края на 2018 г. в Българския културен институт във Варшава.