НАЦИОНАЛНИЯТ ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ С УЧАСТИЕ НА СВЕТОВЕН ПРЕСТИЖЕН ФОРУМ

07.09.2018 г.

Директорът на Националния военноисторически музей (НВИМ) доц. д-р Соня Пенкова и директорът на дирекция „Музеен маркетинг, връзки с обществеността и международна дейност“ Деяна Костова взеха участие в Световния форум на музеите на бойните полета.

По любезната покана на организаторите от Музея на Втората световна война в Гданск, Полша представителите на НВИМ дискутираха връзката между бойните полета и паметта, между необходимостта от запазване на идентичността и нуждите на туристическите потоци, както и отношенията на институциите към тези особени исторически места.

Във форума представители на Полша, Белгия, Гърция, Китай, САЩ, Словакия, Турция, Украйна, Франция, Чехия и България обсъдиха политики и практики, свързани с настоящето и бъдещето на бойните полета Вестерплате, Ватерло, Маратон, Мостът Марко Поло, Гетисбърг, Пърл Харбър, Банска Бистрица, Галиполи, Берестецка, Вердюн, Немецки брод, Варна, Шипка, Тутракан.