103 ГОДИНИ НАЦИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

03.07.2019 г.

На 4 юли Националният военноисторически музей – пазител на вълнуващия разказ за българската и европейската военна история, навършва 103 години. За своето съществуване НВИМ изминава дълъг път, за да се превърне днес в съвременен музеен комплекс, залагащ на интерактивността, новите технологии и диалога с публиката, в културно средище и притегателен център за модерния човек.

Създаден в разгара на Първата световна война със заповед № 391 от 4 юли 1916 г. на Главнокомандващия Действащата армия, век по-късно Музеят е единственият в България, който представя три експозиции – външна с над 270 образци на бойна техника, хронологична с над 28 000 експоната – свидетели на българската и европейската военна история, и колекционна, в която са представени трите най-стари и богати сбирки на Музея – оръжие, отличия и униформи.

С многобройните си временни изложби, реализирани както на територията на Музея, така и в експозиционни пространства в цялата страна и чужбина, с богата си програма от събития, в които център на вниманието е включването на посетителите в музейния живот, НВИМ е музейната институция с отношение към всеки тип публика.

В деня на 103-тата си годишнина Националният военноисторически музей благодари на всички свои приятели, съмишленици, партньори и доброволци и изказва признателност на своите дарители, благодарение на които Музеят продължава да обогатява големия разказ за Българската армия и да съхранява жив спомена за храбростта и героизма на предците ни.