КОИ СМЕ НИЕ
Националният военноисторически музей (НВИМ) е държавен музей, който от създаването си до днес е структура на Министерство на отбраната (респективно Министерство на войната и Министерство на народната отбрана). Той издирва, съхранява, научно обработва и популяризира културни ценности, свързани с националната и европейска военна история. НВИМ развива своята дейност на територията на цялата страна.
За своето почти вековно присъствие в културноисторическото пространство в неговите фондове са съхранени и проучени повече от 1 000 000 културни ценности, свидетели на българската и европейска военна история.
Националният военноисторически музей е културен и научен институт, който:
- издирва, изучава, събира, придобива, съхранява, опазва, документира, популяризира и представя културни ценности и образци, свързани с българската военна история, с познавателна, образователна и естетическа цел
- проучва, регистрира, опазва и поддържа военните паметници, свързани с българската военна история
- изпълнява произтичащите от предходните точки културно-възпитателни, образователни и информационни дейности
- извършва научноизследователска дейност, подчинена на основната му дейност
- организира и провежда научни прояви (конференции, работни срещи, дискусии, кръгли маси и др.)
В музея работят комисии, оторизирани от Министерството на културата за оценка на културни ценности - оръжие, отличия и други предмети, по профила му.
Националният военноисторически музей е специализиран по тематичен обхват и национален по териториален обхват на дейност и включва:
1. НВИМ - София
2. Филиали:
- Военноморски музей - Варна
- Парк-музей на бойната дружба - 1444 г. - Варна
- Музей на авиацията - Крумово.
РЕСУРСИ И МАТЕРИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ
НВИМ има 40 дка външна и 5 000 кв. м. вътрешна експозиционна площ.
Експозицията на музея е решена в тематично-хронологичен и колекционен план. В нея са показани 28 000 експоната от едномилионния фонд на музея. Акцент в тематично-хронологичната част, която проследява развитието на Българската армия е участието ѝ във войните за национално обединение. Колекционната експозиция представя оръжие, отличия и униформи – трите най-стари и богати сбирки на музея.
Библиотеката осигурявя достъп до 13 729 тома специализирана литература. Скоро тя ще предостави и електронен достъп до колекциите на музея.
Съвременно оборудваните фондохранилища са разположени на площ от 4 200 кв. м
Извън експозиционната си площ НВИМ има зали за временни изложби с 210 кв. м, 250 кв. м и 480 кв. м площ, конферентна зала с 200 места с възможност за симултанен превод на два езика, зала с 60 места, сувенирен магазин, кафе.